Centrum Lokalne Mołdawska
Wstępna koncepcja programowo-przestrzenna dla partnerstwa lokalnego działającego w okolicy Mołdawskiej.
współpraca
Fundacja Na Miejscu
zespół autorski
Maciej Siuda, Marta Tomasiak, Marta Trakul
obszar opracowania
1 ha
inwestor
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnica Ochota
rok
2016
Koncepcja jest propozycją procesu, w którym działania społeczne ściśle sprzężone są z architekturą. Myślą przewodnią przeplatających się architektury i programu społecznego jest tworzenie relacji społecznych. W perspektywie - więzi i wspólnot. Myślimy szeroko o procesie społecznym, wychodzimy poza ramy zbierania opinii do projektu. Proponujemy planowanie partycypacyjne przestrzeni i programu oraz testowanie kluczowych rozwiązań. Rozwiązania programowe będą powstawały w procesie prototypowania wyjściowych założeń. Architektura jest wrażliwa, dopasowuje się do procesów społecznych. Jest to koncepcja programowa dla partnerstwa lokalnego działającego w okolicy Mołdawskiej. Lokalna „marka” łącząca działania aktywizujące mieszkańców, budujące wspólnotę.
Idea związania jest z lokalnym charakterem miejsca. Tuż obok targu, na zielonej polanie rosną stare drzewa owocowe. Sam targ również silnie wiąże się z ideą produkcji zdrowej i lokalnej żywności. Dlatego myślą przewodnią proponowanej koncepcji jest poszerzenie funkcji targowiska o przestrzenie publiczne i „ubranie” obu w zieleń o charakterze sadu i łąki. Lokalne centrum wytworzone zostaje właśnie na styku tych dwóch funkcji. Wstępna koncepcja jest jednym z możliwych scenariuszy zagospodarowania dla obszaru Centrum Mołdawska. Jest punktem startowym dla procesu konsultacyjnego i nadaje ramy projektowaniu, które podczas tego procesu ma się wydarzyć (wynika głównie z treści dokumentów planistycznych, stanu własności, analiz eksperckich). W ramach zaproponowanego rozwiązania zakładamy wariantowanie i opcjonalność pewnych zabiegów przestrzennych - szczegółowy układ targowiska w relacji z otoczeniem i istniejącym pawilonem, układ pawilonów na targowisku.
Wstępna koncepcja architektoniczna kształtowana jest wokół trzech typów przestrzeni publicznej o odmiennym charakterze i zróżnicowanych funkcjach, które poddaną zostaną konsultacji podczas warsztatów:
1. Sad publiczny - placyk zlokalizowany wgłębi obszaru opracowania, zaproponowany głównie z myślą o mieszkańcach. Miejsce integracji osób młodszych i starszych. Planowany program: klub sąsiedzki, klub seniora, świetlica dla dzieci, plac zabaw, placyk publiczny z dużym stołem. Skwer położony jest w zacisznej zachodniej części terenu w istniejącym sadzie, bliżej zabudowy mieszkaniowej. Funkcje publiczne „pod dachem” spaja umiejscowiony centralnie duży stół - miejsce spotkań, rozmów, kolacji sąsiedzkich, warsztatów dla dzieci i starszych.
2. Deptak - zlokalizowana po południowej stronie obszaru opracowania, „głośniejsza” przestrzeń publiczna, skierowana w stronę ulicy Mołdawskiej. Deptak umiejscowiony jest pomiędzy elewacją targowiska a istniejącym pawilonem handlowym. Wprowadzenie przestrzeni publicznej w tym miejscu ma na celu reaktywowanie i aktywizację programową istniejącego pawilonu. W programie przewidziano gastronomię, handel, do rozważenia lokalizację pracowni i przestrzeni warsztatowych dla lokalnych artystów, projektantów. Tarasy i ogródki kawiarniane przedłużają funkcje zlokalizowane w budynkach otwierając się na zewnątrz.
3. Pasaż handlowo-spacerowy - przestrzeń publiczna w części północnej za terenem targowiska stałego. Ze względu na planowane w tym obszarze przedłużenie ul. Racławickiej (w planach MPZP) planuje się takie rozwiązanie przekroju pasa ulicy aby uwzględnić docelową lokalizację szpalerów drzew, ścieżek pieszych i rowerowych.
Propozycja uwzględnia planowaną aranżację ulicy Racławickiej - docelowe szpalery, przejścia piesze. W jednym pasie szpaleru drzew zaplanowano tymczasowe targowisko, drugi pas zieleni realizuje się jako nasadzenia docelowe.
Projekt targowiska zakłada lokalizację handlu stałego na terenie określonym liniami zabudowy zgodnie z MPZP. Stąd w ramach targowiska stałego zaplanowano 52 pawilony oraz 16 pawilonów tymczasowych. Targ otwiera na zewnętrzne przestrzenie publiczne i funkcjonuje w dwóch częściach otwartej i zamykanej. Targowisko posiada trzy wejścia główne: od południa, na przeciwko przejścia w poziomie parteru pawilonu handlowego, od wschodu, od strony ul. Mołdawskiej z otwarciem na skwer przylegający do targowiska od zachodu, łącząc przestrzeń publiczną sadu publicznego. Do rozważenia proponuje się wejście od północy z otwarciem na pasaż handlowo-spacerowy. Układ stara się wydobyć charakterystykę istniejącego targowiska poprzez wprowadzenie kieszeni, wnęk, dodatkowy zadaszeń, stref zewnętrznych pawilonów umożliwiających handel naręczny. Przestrzeń targu budują więc nie tylko pawilony, ale przede wszystkim przestrzenie „pomiędzy”. Targ przybiera charakter małego miasteczka, zachowuje istniejącą zieleń wysoką, a także wprowadza zieleń niską w postaci ogrodów deszczowych i nasadzeń trawiastych i łąkowych na zielonych dachach.