Ogród dla Artystki
Projekt ogrodu przy domu z pracownią na warszawskim Bródnie. Realizacja 2018-2019 r.
zespół autorski
Paulina Rduch, Sandra Żur, Marta Tomasiak
realizacja
Pracownia Gleba Grzegorz Bojda
obszar opracowania
2500 m²
inwestor
prywatny
rok
2017-2019
fotografie
Laura Parsons, Aleksandra Matyas, Grzegorz Bojda, Pracownia Architektury Krajobrazu
Zagospodarowanie terenu dwóch sąsiadujących działek przy ulicy Horodelskiej na warszawskim Bródnie pomyślane zostało jako dialog między zmienną skalą architektoniczną położonych tam obiektów oraz próba uchwycenia architektonicznego zamysłu relacji tych kubatur z otoczeniem. Projekt wchodzi w relację z częściowo przypadkową materialnością przestrzeni, gdzie na zaplanowane układy nasadzeń nałożyła się warstwa z czasem zawleczona lokalnie, przez wiatr czy zwierzęta.
We wczesnym etapie projektu przeprowadzono inwentaryzację zieleni uwzględniając nie tylko rośliny świadomie wybrane i posadzone, ale też te dzikie, które pojawiły się same. Oznaczono około 270 okazów, które stanowią ramę dla schematu roślinności na działkach. Na działce wschodniej, w patiach między budynkami, istniejące rośliny traktowane są niemal jak eksponaty w muzeum, które wymagają jedynie mikroulepszeń i niewielkich rozszad.
Strefa zachodnia towarzysząca nowopowstałemu atelier projektowana jest w sposób bardziej przestrzenny, co wynika również z jej skali i miejsca posadowienia budynku atelier. Wprowadzona zostaje „kubatura zieleni”, swoisty rezerwat z gęsto, nieregularnie prowadzonymi nasadzeniami zieleni leśnej. Strefa ta, z jednej strony domyka dośrodkowy układ urbanistyczny działki wschodniej, z drugiej kontrastuje z pustką patio na przedłużeniu atelier, jednocześnie świadomie wprowadzając przesłonięcia mniej atrakcyjnych widoków poza obszar opracowania oraz rozgraniczając przestrzenie prywatne przy domu własnym i gościnnym od strefy wokół nowej pracowni.
Świadomie wprowadzono grupy roślin, pojedyncze rośliny o ciekawych pokrojach oraz małą architekturę dla zwierząt stanowiące akcenty dla najbardziej istotnych widoków z wnętrza budynków i ciągów komunikacyjnych. Poprzez zachowanie częściowo przypadkowego charakteru nasadzeń na działce zachodniej (świerki, kosodrzewina, gatunki obce) ogród próbuje utrzymać i wyeksponować przypadkowość, zwyczajność i pewną prowizoryczność, tak charakterystyczne dla charakteru swojej okolicy.
Niewielkie obiekty architektoniczne zagubione są w zieleni. Mała architektura dedykowana jest przede wszystkim zwierzętom. Zaprojektowano budki dla ptaków różnych gatunków, hotele dla owadów, domki dla jeży i wiewiórek, poidełko i karmnik dla ptaków. Obiekty te mają lekki wizualnie charakter i wysmukłą formę, wyłaniającą się poza nasadzenia roślin. Użyto tradycyjnie łączone drewno opalane, które osadzone zostało na filigranowych stalowych elementach.