Science Island w Kownie na Litwie
Projekt Centrum Nauki Science Island wraz z zagospodarowaniem wyspy. Koncepcja konkursowa.
współpraca
Maciej Siuda Pracownia Projektowa
zespół autorski
Anna Kogut, Jakub Andrzejewski, Jan Skiba, Maciej Siuda, Marta Tomasiak, Piotr Bladziak
obszar opracowania
33 ha
budżet
25 000 000,00 € brutto
inwestor
Kaunas City Municipality
rok
2016
Projekt proponuje redefinicję „efektu Bilbao”. Poszerza limity rozumienia architektonicznej ikony, kierując uwagę na lokalność i podkreślając znaczenie strefy publicznej wokół budynku. Obiekt architektoniczny usytuowany zostaje niemal dosłownie „wenątrz” atrakcyjnego i wielofunkcyjnego publicznego parku. To wyspa kształtuje projekt - budynek wyrasta z zastanego krajobrazu. Struktura przekryta została zaprojektowanym ukształtowaniem terenu. Tym samym subtelnie wpisuje się w tektonikę krajobrazu miasta. Budynek wraz z przestrzenią publiczną stają się skromną i szczerą ikoną architektury.
Park publiczny zaprojektowany został z podziałem na trzy strefy funkcjonalne. W strefie „głośnej”, po wschodniej stronie wyspy zlokalizowano funkcje sportowe i rekreacyjne otoczone miejskim lasem. Część środkowa dedykowana jest ogrodom społecznościowym, ogródkom działkowym i publicznej plaży. W najbliższym otoczeniu budynku Science Centre znajduje się strefa „cicha” z zewnętrznymi przestrzeniami ekspozycyjnymi.
Zbiorczy parking proponuje się zastąpić serią rozproszonych w zieleni mniejszych parkingów. System ścieżek pieszych podąża za siatką istniejących przedeptów i łączy się z nowoprojektowanym połączeniem mostowym na wysokości Centrum Kongresowego. Przewidziano możliwość dojazdu samochodowego, a parkingi dla pracowiników obiektu oraz dojazd techniczny dla dostaw przewidziano na najniższej kondygnacji budynku.
Strategia zieleni zakłada wprowadzenie licznych nasadzeń drzew z gatunków rodzimych oraz zbiorowisk łąkowych zieleni niskiej. Działania krajobrazowe w duchu „urban nature” zwiększają lokalną bioróżnorodność, wzmacniają ekologię ekosystemu, a także minimalizują koszty związane z utrzymaniem zieleni. W otoczeniu naturalnie prowadzonej zieleni łąkowej zaproponowano powstanie ogrodów działkowych i społecznościowych z nasadzeniami roślin jadalnych.